VIHORLAT 2003
[Ako štyria mušketieri]

 

 AKO ŠTYRIA MUŠKETIERI

Kráska a tričko    Tento príbeh sa začal vo Filipovej a mojej hlave, keď sme si zmysleli, že tento rok dobyjeme Vihorlat s pomocou nášho „Vihorlatka“. Filip celú noc presurfoval na sieti, ktorá spája svet, aby zohnal to, čo malo ovplyvniť celú budúcnosť nášho spolku. Že je to príliš patetické a neviete o čom píšem? Okej, tak to skrátim – vymysleli sme si nášho maskota zo šrubiek a matičiek, ktorého sme vycapili na diplomy, inet, ba tentoraz aj na naše prvé spolkové tričká. Na túto výpravu sme pozvali Palina, Aďušu, Taňušu, Filipka a mňa. Tričká boli hotové, Filip vytlačil naše typické vihorlatské diplomy, a šlo sa! Smer Prešov! Kočky nasadli do žltého draka a ten rýchlosťou svetla (bol krásny slnečný deň) vyrazil do Remetských Hámrov. Paľo nám účasť odmietol a preto sme plynulou chôdzou cez dedinu vyrazili len tri baby a jeden chlap. Prešli sme kúsok cez ulicu a v každom dvore nejaká brechajúca potvora oznamovala cudzincov. Až v jednom, sa nám prihovorila jedna milá pani. Slovo dalo slovo, pozvala nás na limonádu a ponúkla svoj dvor ako parkovisko. Filip bežal premiestniť auto do bezpečia (predtým parkovalo pri krčme oproti obchodu). Zatiaľ sme my tri vo vnútri útulného domka vychutnávali nápoj i milého človeka. Nie je ich až tak veľa. Limonáda nás schladila, ale len čo prišiel Filip, už sme aj šli. Zdá sa totiž, že rok čo rok chodíme neskôr a neskôr. Trebalo sa poponáhľať (ale pomaly :)

Hrdý tím (Andrea II, Táňa, Filip, Andrea)    Cesta ubiehala, Filip šéfoval skupinke a Aďuša nasadila svoje (rokmi turistikou trénované) tempo a my sme dychčali za nimi. Prestávka na fotenie, najprv spoločná fotka, potom póza troch turistických modeliek. Žltá guľa nad nami sa zväčšovala a horúci vzduch sa vlnil pred nami ako orientálna tanečnica. Napiť sa vody a pokračujeme. Tentoraz sme prvýkrát šli touto zelenou trasou, ale každý priznal (pričom len my dvaja s Filipom sme mali skúsenosti aj s inými cestami na Vihorlat), že je to veľmi príjemné. Nenáročné stúpanie cez les, len sem tam sme museli naše roztrasené (sedavým zamestnaním) netrénované dolné labky ponamáhať. Ak mám za seba povedať, zvládla som túto túru aj v čínskych botaskách a v podstate bez ujmy na zdraví. Minuli sme rázcestia, minuli sme húštiny, riedke, ba aj husté lesy a zrazu sme sa ocitli pod našim cieľom. Kamenistý stúpačik Akože o ruku...(nácvik)sa rozvetvil na dvoje. Hlavná cesta vedie k vrcholu, tou sme sa vydali ja a Filip. Aďka a Táňka vyšli na druhú časť krátera, tú nižšiu, oproti „nášmu“ miestečku, lebo  chceli vidieť výhľad hneď. „Naše miestečko“ je plochý balvan, rokmi zvetralý, ideálny na pohodlný odpočinok a krásny výhľad. Je síce ešte kúsok cesty od kríža, ale je tam skoro vždy voľno a tak tam zvykneme oddychovať. Viď foto. Ľahla som si na vyhriatu andezitovú posteľ a uvolnene sme s Filipom čakali na dievčatá. Vynorila sa najprv ohnivá hlava, za ňou hnedá hubka. To sú ony. Cvak, cvak. Posadali si všetci na andezitové stoličky a vyhrievali sme sa ako jašterice. Slnko nám doslovne vpálilo energiu do buniek a my sme ju unavene prijímali. Podaktorí prijímali hlavne potravu a vodu. Ďalšia energia. Keď už sme po nejakých minútach nasali dosť energie na prijatie dnešnej výhry, náš vodca vytiahol ako čarodejník z klobúka spolkové NOVÉ TRIČKÁ! V momente odovzdávania diplomov a tričiek nastal v neveľkej skupinke dosť značný ruch. No samá radosť. Baby si bez hanby tričká prezliekli (to už ľutujete, že ste neboli s nami, však?). Filip ma požiadal na oko o ruku a ja som mu ju odmietla dať, lebo ju určite v živote ešte budem potrebovať (možno aj na to, aby som ho mohla držať, ak bude potrebovať). Diplomy sa podpisovali jedna radosť a naše členky  sme týmto pasovali riadnymi členkami a dúfali, že si nevyvrtnú členky (Pasovali sme ich aj napriek tomu, že ešte nevyšli na vrchol, ale my sme verili, že tých 30 metrov nejako dotiahnu). Nesklamali nás. Keď naše nohy vkročili on the top of the hill, bol to historický okamih pre náš spolok. Ako štyria mušketieri „hiker za všetkých a všetci za hikerka Vihorlatka“ sme po tretí krát pokorili horu andezitov. Pobudli sme pod krížom len niekoľko minút, urobili nechtiac somársky radík a odfotili sa tak.
 
 

Somársky mostík pod vrcholovým stĺpom (pre architektov)


 


      Cesta dole bola naplánovaná ako klasicky zatiaľ každý rok. Zošup do Jovsy po modrej. Ešte sme sa naposledy prekrížovali a v duchu sa modlili aby sme ten zjazd po zvetralinách prežili. Kolená mali podržať bandáže a palička pomocníčka ešte odľahčila (ten názov jej svedčí). Nikto sa nesťažoval. Filip ma vždy gentlemansky počkal a dievčatá zabudli na mušketierske heslo a šli (alebo bežali?) pred nami pol kilometra. Veď modrá je dobrá. Len bez mobilu sme ich nemohli upozorniť, že neskôr sa úplne stratí. Obora, ktorú sme poznali spred roka, nás už nemohla prekvapiť. Netušili sme, kde je zvyšok našej výpravy, ale čakali sme ich tam na rázcestí. Zrazu sa vynorili a vraveli, že nás tam ďalej tiež čakali. Kus dobrej nálady sa vytratil s troškou sesterskej lásky v hádke. Ja som vravela niečo o zodpovednosti a Táňa niečo, že nie sme ich rodičia. Nuž, každá mala kúsok pravdy. Škoda len, že naše od Elánu požičané heslo „Držíme spolu, na ceste hore, na ceste dolu a nikto nikdy nie je sám“ ešte nemáme dostatočne v krvi.

Women force

      Už sa zvečeriavalo, keď sme dorazili do dediny. Keďže čakať na autobus znamenalo krútiť unavené telá na nepohodlnú zastávkovú lavičku, Filip zavolal Paľovi, či by neprišiel po nás a veru on prišiel a pomohol nám s odvozom. Usúdili sme, že aj on si zaslúži tričko – také čestné. Než dorazil, krátili si čas kecaním o posledných zážitkoch, o tom, aký krásny výhľad sme nechali tam hore a ešte krajší pocit. Odviezli sme sa do Michalovskej pizzerie Romagna a dobili si baterky fajnou pizzou. Paľovi sme vylíčili náš dnešný výstup v slnečných farbách (to sú odtiene žltej - pozn. autora) aby mal čo ľutovať. Hehe. Jazdu do Prešova prebdel len Filip a aj to je otázne, pretože to nemôžem potvrdiť, lebo som zaspala od únavy ako kapor v pive. Ale cestu sme prežili a výletujeme až dodnes dokiaľ nepomrieme.
 

napísala: Andrea
 

www.utsm.szm.sk