MALÉ TATRANSKÉ PLESANIE 2005
[Alex, tatry fuj!]

 ALEX, TATRY FUJ!

Na tento výlet nás pozval, ba priam nalákal Paľo. Zmena jeho prístupu k turistike sa prejavil anajmä v tom, že výlet navrhol, celý zorganizoval, nadšene sa tešil, povzbudzoval nás celý výšľap a vlastne to celé viedol. Pre mňa to bola príjemná zmena, viesť sa v "turistickom vlaku" a užívať si. Zobral som si foťák a vyžíval sa. No ale aby sme neprecenili naše nadšenie vidieť Tatry, musíme priznať, že výber trasy Štbrské pleso - Popradksé pleso bol vlastne podmienený ľahkosťou uvedenj sklr prechádzky ako túry. Čo sme tak celkom nečakali, bola komerčná atmosféra, ktorú tam na nás nachystali.

Celé sa to začalo typicky tatranským uvítaním. Ihneď po zaparkovaní k nám dobehol chlapík a oznámil, že parkovanie nás vyjde na 160 Sk. Keď uvidel naše prekvapené pohľady, upresnil, že nám to platí v celých Tatrách a celý deň! A je to strážené! – dodal so zdvihnutým prstom. Áno, strážené asi ako keby sme parkovali ozaj kdekoľvek v Tatrách, lebo pri našom návrate o siedmej večer už na parkovisku nebolo nikoho, takže stovku do vrecka, na ktorú nám ochotne zľavil, už asi niekde prepíjal v bare.

Okrem pohybového ústrojenstva a rakoviny sa v Tatrách zaiste lieči aj psychika. Šokom. Zmrzlina naproti hotelu FIS vyšla každého z nás na 45Sk – jedna dávka. Len na porovnanie, na predraženom Chorvátskom ostrove stála 3 kuny, čo je v prepočte 18 korún a mohla mi aspoň spadnúť do mora. Tu maximálne na poplátaný asfalt.

Na WC v tých istých miestach som prišiel o ďalších 10Sk. Ešte keď som žltú mincu hádzal do košíčka objemného Tatranca, tešil som sa na luxus a komfort, ktorý obdržím. Naivný omyl optimistu. Nabudúce im zaplatím vo forme sponzorského príspevku a miesto smrekov im kúpim aromatické stromčeky. To aby špinavé, plechovo-betónové WC s opadanou omietkou, pripomínajúce socialistické mestské toalety (len hajezlbábu nahradil hajzeltatranec), aspoň nenapínalo na zvracanie. Prečo sme tam vlastne šli? Lebo vzhľadom na to, že najčastejší nápis v okolí bol „Pokladňa“ resp. „KASSA“, obával som sa, že sa bude platiť aj za cikanie v lese za strom. Veď stačí namnožiť obsluhu.

Takže po necelej hodine pobytu v Tatrách bola naša výprava ľahšia o asi 300 Sk a to sme nevideli ešte ani jeden strom, o turistickej značke ani nehovorím. Preto nech mi rodinka s milým malým chlapčekom vystupujúca s BMW s popradskou značkou odpustí, že na prejavené nadšenie celej rodiny o našu učupenú fenku Alex, som im to opätoval slovami: „Aký milý chlapček, môžem si ho pohladkať?“
Teda, tvárili sa naozaj pobúrene a priznávam, že pri širšej stavbe kostry otecka by som to neriskol.

Do atmosféry tatranského podhoria potom dokonale zapadal aj reklamný billboard s vyobrazenou lanovkou a textom "Vytiahnite sa. Príďte do Tatier." Dvojzmyslom celkom jasne deklarovaná cenová úroveň a zároveň ponuka na získanie nálepky snobizmu: "Bol som v Tatrách, lebo na to mám." Vlastne nás varujú vopred.

Ďalšia časť pobytu sa niesla v znamení červenej značky a náučných tabulí s optimistickými nadpismi ako „Les vzniká tisíce rokov“ a „Les má vlastnú filozofiu“, čo mi pripomenulo snahu tých, čo sa starajú o miestne lesy, vysadiť a čo najskôr dopestovať les so stromami, ktoré nie sú pre túto oblasť prirodzené. Ako prišli, tak odišli. Veď listnáče miestami veselo trepotali lístočkami nad obrovským rúbaniskom. Najviac ma oslovila vlastne hneď prvá tabuľa tohto náučného chodníku: „Les nie sú len stromy“. No naozaj, to sa hodí.

Pravdu povediac, cestou na Popradské pleso som videl, po čom hikerské srdce túži. Majestátne hory s kamennými moriami, zurčiaci potok, kameňmi vyložená cesta nad zrázom, odrazy hôr v malých plesách a čistučký vzduch. Ľudí sme strtali kopec a tak ani myšlienkz na medveďa nás netrápili (na kntajnerového Yogiho), lebo veď štatisticky určite by si vybral niekoho tučnejšieho - nejakú staršiu deväťďesiatkilovú invalidku, ktorá by nestihla utiecť. Potravy tam mal dosť.

Inak už dlho som nestretol toľko nalíčených mladých turistiek s okuliarami od Ray Ban, úzkych šortkách Adiddas a kabelkami na dve ramená Puma, ktoré mali štýlovo imitovať ruksaky a tiež ich frajerov so stále otvorenými digitálnymi fotoaparátmi a v halových teniskách Reebok. Signál bol vynikajúci, lebo som si vypočul, ako mladý podnikateľ dohaduje obchod „za jedno melko“ a sporooblečená pätnástka si cestou cez kamene dohodla rande.

Pri popradskom plese sme našli veľkú chatu s malým bufetom, kde už nemali hamburgery, ale ponukli nám polostvrdnuté langoše a celkom chutnú kukuricu. Radím Vám, do tieňa nesadajte, niekde naokolo musí byť odkopaný cintrorín, lebo toľko mušiek nemôže byť normálny stav. Na slnku sa to dalo vydržať, pokiaľ ste nestáli u nevynesného preplneného kontajneru s odpadkami.

Posilnený cesnakom a kukuricou sme pomaly obišli pleso, trochu si posedeli u vody a odrelaxovali. Slnko už o tretej sadalo za vysokánske štíty a ostrá tieň špicatého tatranského štítu celkom rýchlo prešiel ponad hladinu a zima nás vyhnala na cestu naspäť. Na zelenej už sme sa odrazu ocitli sami a Yogi v našich hlavách nadobúdal obrovksé rozmery a hlavne čupel za každým kríkom a šramotil halúzami okolo. Snáď preto sme dole zišli celkom rýchlym tempom. Romantické lavičky nad zurčiace potoky sú naozaj upokojujúce a na chvíľu som aj postál, aby sa mi dlhým pohľadom na peniacu sa vodu na kameňoch táto bystrinka vliala do hlavy a priniesla uvolnenie. Príjemné.

Dolu sme došli za svetla a pekný zážitok v nás otupil nervozitu pracovných dní. Boli sme radi, že nás Paľo vytiahol von a že "vodčil" celú akciu. Škoda len toho "biznisu" okolo. Zapamätám si totiž aj to, že už po pár desiatkach minút pobytu v Tatrách som bol touto finančnou atmosférou tak zblbnutý, že keď som na tabuli pri vstupe na červenú značku uzrel obrovské 18300, myslel som si, že ide o sadzbu nejakej pokuty. Bolo to telefónne číslo Horskej záchrannej služby.

A tak, napriek tomu, že Tatry ponúkajú nádherné miesta, celkové pôsobenie tatry.sk je natoľko nepríjemné pre turistu, že pri večernom hodnotení nášho výletu v Levočskom HOT POTe sme do repertoáru príkazov našej takmerčiernej (o tom inokedy) fenky Alex pridali nový: “Tatry fuj!“
Aj preto, že podľa návštevného poriadku psy do Tatier nesmú - ako do jediného národného parku na Slovensku. Vlastne tatry.sk nás nechceli žiadnym spôsobom. Ďalšiu návštevu budeme dlho zvažovať...
 
 
 

napísal: Filip
 

www.utsm.szm.sk