SO SEBOU
[úvod] [na seba] [do batohu] [lekáreň] [jedlo] [pre psíka]

ÚVOD

        Vždy, keď sa niekam balíme, tak sa snažíme spomenúť, čo všetko by bolo dobré zobrať si so sebou, teda presnejšie, na seba, so sebou a pre psíka a tak ďalej. Na to je dobré urobiť si debilníčkový zoznam a prípadne ho zverejniť pre všetkých podobných ako my. Ale to nie je hlavný dôvod, prečo to zavesiť na web. Tým by malo byť zdieľanie skúseností s výbavou ako takou, ale aj s konkrétnymi produktami. Mám na mysli, čosi ako minirecenzie alebo skôr tipy a triky, ktoré pomôžu iným získať ďalší názor. Hlavne rovno sme dopredu vyhlasujem, že názory na týchto stránkach zverejnené nie sú pokladané za absolútnu pravdu a sú len čiste subjektívnym názorom členov UTSM a to znamená, že všetci Vy, čo máte pravdu, sa na ne vykašlite ;) Ostatní: ENJOY. Tak, či onak, ďalšie skúsenosti a nazory sú vítané. Zoznam vecí budeme dopĺňať a updatovať, toto je prvý nástrel. 

NA SEBA

Teplé oblečenie  - buďte pripravený na zmeny počasia! Ak sa prudko ochladí v horách, pripadne príde búrka, je ťažké si zachovať psychickú pohodu, keď nemáte tu fyzickú a naopak. Buďte v suchu a teple.
Ponožky - najlepšie turistické s odvodom potu, nohy v suchu.
Topánky - hikerky - Bezpodmienečne vymeňte botasky za turistické topánky. Hovoria Vám to ľudia, ktorí to rok a pol skúšali aj v botaskách a potom po niekoľkých pokusoch o vyvrtnutý členok, ukopnutý palec a nachladenie z mokrých nôh sa rozhodli pre kúpu hikerok. Neuveriteľný rozdiel. Ak neveríte, aspoň to vyskúšajte :) Ešte aj lacné turistikcé polky sú lepšie ako tie njaluxusnejšie botasky. A ešte jedna rada, kvalitné značky medzi hikerkami nie śu tie isté ako u iných topánok alebo botasok. Skúste si dať na nohy Garmont alebo Lowa, fajku aj tri prúžky vynechajte ;)
Tričko - Ak máte termoprádlo, ste v pohode. Zvnútra suché, zvonku mokré. Ak budete nakupovať v obchode, poradia Vám, aby ste si na termoprádlo dali ešta asi ďalšie tri vrstvy s vlastnosťou odvodu potu smerom von. Niektorým sa osvedčilo kombinovať termoprádlo s ďalšou bavlnenou vrstvou, ktorú po prepotení vymení. Výhoda? Nebudete mať kvalitnú mikinu alebo drahú bundu po dvoch výletoch fľakatú od potu, aj keď zvnútra suchú. Nezabudnite mať v batohu čosi na prezlečenie a to v každom prípade.
Nohavice - v lete najlepšie so zipsovacími nohavicami, aby sa dali skrátiť. V zime nepremokavé, keď sú z membránového materiálu, bude vám pohodlnejšie, ale aj v obyčajných lyžiarskych sme prežili.
Návleky -
CéGéčka - jak še na vyhodze hutorí pod nohavice nie len oteplia, ale keď je to termoprádlo, tak Vás aj udrží v suchu a možno že  nebudete potrebovať ani tie zimné nohavice z drahých materiálov
Okuliare
Čiapka (vietor, čelenka, klobúk)
...
...
  

 
DO BATOHU

Baterka (čelovka) - Aj tomu najlepšiemu plánovačovi to raz nevyjde. Napriek úpornému tempu sa čas západu slnka zistený z www.wunderground.com blíži a Vy ste navyše v údolí v lese a na zemi je odrazu kopa kameňov k potkýňaniu. Kurnik, baterka! Ešte chvíľu sa dá svietiť s kamerou, night shot je úž len bohapustý optimizmus. Posledne kroky ešte nasvietime s displayom mobilného telefónu a zrazu je definitívna tma (a bohviečo v nej). Takže baterka a keď chcete mat volne ruky a dlhšiu výdrž batérií, tak leddiodova čelovka. Pepe vravel, že občas by sa zišli aj hmlovky ;)
Nôž - my si nosíme švajčiarsky, viacfunkciovy, lebo aj konzervu treba otvoriť, aj obväz odstrihnúť, aj halúzku odrezať, no a aj víno otvoriť, o špáraní sa v zube ani nehovoriac. Veľká kudla na opasku sa nám neosvedčila - záťaž, neskladnosť a útočiace zvieratá tým aj tak nezakolete, lebo sa to ťažko robí v behu a smerom za chrbát. Nakoniec aj úraz je pravdepodobnejší.
Mapa - o mapách viac na mapách
Buzola - nestačí, ak ju neviete používať, mame tu aj návod a ten je zdrojom dôvodov, prečo buzolu so sebou
Mobil - Ono to s tým pokrytím nie je také zle a okrem zasielania smsiek z vrcholu hory, typu :"dokázali sme to!", "je tu nádherne" alebo "si sral, že si dnes nevstal z postele a nešiel s nami", sa mobil zíde najmä v momente, keď potrebujete rýchlu pomoc, pri. zídete z vrchov do úplné inej dediny, čí už úmyselne napr. kvôli času alebo to tak dnes proste vyšlo. Pripomínam len nabíjanie mobilu deň pred akciou a hlavne čísla....
LINKA ZÁCHRANY - 0850 11 13 13 (podajú Vám info ako sa zachovať do doby, než príde zachranná služba)
 112

Doklady - keď na jar zlezie sneh a zimní turisti sa zase nájdu, keď majú doklady, ušetria príbuzných zážitky z opoznavania na nepoznanie zmeneného. A tiež sa hodia v hoteloch a v aute vodicak a v zahraničí pas na ambasade a tak. Veď je to všetkým jasne, nie?
Diplomy - no možno vy nie ale my hej a ešte aj s perom kvôli podpisovaniu
Náhradné ponožky - mokré nohy je hikerova smrť, resp. Hikerov zápal pľúc.

Teleskopické paličky - zase sme raz vyzerali ako puci, keď sme prvý raz použili teleskopické paličky na turistiku. Doteraz náš to proste nenapadlo a šmýkali sme sa v blate, padali do snehu a ničili si kolena. Mali sme možnosť otestovať veľmi lačné teleskopky (599Sk/par) na turistiku aj na lyžovačku.
Ponco - až raz začne poriadne liať a nie len že nieste pri útulni, ale vôkol nie je ani len mrežované krmitko pre srnky, poriadny igelit na chrbte a hlave začnete mat radi. Tým, čo chodia v botaskách môže zachrániť aj týždeň chrípky. Osobne mame najlacnejšie verzie a 20sk, ak k tomu mate odpovedajúce oblečenie, úplne to stačí. Rozhodne nekupujte ponca "addidas" ;)
 
  

LEKÁREŇ

Opaľovací krém - najviac sa vždy opálite vtedy, keď sa opaľovať nejdete, takže na turistike, odrazom od snehu v horách a pod. Dôležité je samozrejme ho len nenosiť so sebou (daylong)
Krém na ruky - my zhyckani turisti si do vetra natierame ruky a tvar, aj jelení loj na pery je užitočný
Živočíšne uhlie - hnačka dosť predlžuje čas presunu a predpokladám, že ani nenosíte celu rolu toaletiaka, takže sú prípady, kedy toto uhlie radi vystrachate z lekárničky. Hodí sa aj pri pokazenom žalúdku (pri konzervách sa to môže stať raz dva) - dezinfikuje. Ešte jedna rada: Je ucinnejsie, keď ho pochrumate, čierne ústa sú primeraný vedľajší účinok.
Endiaron - keď vám čreva obráti naruby, pripadne vaše uhlie nie je dosť silne, endiaron zastaví naozaj veľkú s....u
Ibuprofen - univerzálna ružová tabletka, ako ju volajú sa dá jest, keď vás boli hlava, keď mate zápal hrdla, či kĺbov, keď vás boli rana, keď mate teplotu, keď sa chcete rychlejsie opiť... Eee ., to som sa nechal uniesť, to naozaj nedoporučujeme a hlavne nerobíme.
Modafen - tento liek obsahuje pseudoefedriny
Obväz (normál aj elasticky)
Náplaste
Dithiaden - zmierňuje alergickú reakciu, my to nosíme hlavne kvôli psíkovi
Repelent -
Fenistil - až niekomu na ramene navrie obrovská vypuklá červená škvrnovyrážka priemeru 15 cm, bude šťastný, keď z vaku vylovíte tuto mastičku a natriete mu tu záležitosť. Zum risiken und neberwinkunden lesen sie die packungbeilage und frangen sie ihren artz oder apotheker.
Alpa - každý ma inú obľúbenú liehovinu, my si nosíme alpu kvôli dezinfekcii. Ale kľudne pite, CO vám chuti! ;)
Gastrogel - Keď je tazko od žalúdku, zle sa ide aj mysli, skúste namiesto sódy bikarbony
Toaletiak - videli ste film "S Tebou mne baví svet?" Ak áno, tak presne viete, že keď nie je po ruke žiadny lopúch a všade naokolo len smreky, je lepšie mat papier ako pomôcť si prírodou.
 
 
  

JEDLO

Termoska s čajom - samozrejme v zime :) Vás veľmi poteší teplá tekutina o prestávke. Ešte jeden tip: Než nalejete do termosky horúci čaj, nalejte tam horúcu vodu a nechajte postáť. Dôjde k výmene teplôt a keď potom nalejete do nádoby horúci čaj, udrží Vám teplotu oveľa dlhšie :)
 
 
  

PRE PSÍKA

   Vedeli ste o tom, že existuje šport doghiking? Každú chvíľu zisťujeme, že vykonávame čím ďalej tým viac športov, okrem turistiky robíme aj geocaching, trekking, skiing, navigationing a teraz už aj doghiking. Sme už z tej plejády športov riadne unavení ;)

Dithiaden - je celkom účinný na zmiernenie alergických reakcii po uštipnutí hmyzom a pod. (keď napuchne cumacik alebo uštipnuté miesto)
Taška - malý psík sa niekedy až príliš unaví alebo sa zraní a myslím, že keď má do 6kg, je nesenie tašky cez rameno obojstrane pohodlnejšie
Návleky na packy - ak má psík nad 6kg, doporučujem mať neoprenové aleboa spoň látkovomäkké návleky na zranenú packu
Granule a voda - aj hladný bude a smädný, to si píšte a nie vždy je po ruke prírodný zdroj vody a vaša voda je príloš mineralizovaná, aby jej vypil liter
Malý uterák alebo handričku - mokrý psík, nešťastný psík, nešťasný majiteľ :) ale v najhoršom prípade aj Vaše tričko vysuší
 
  www.utsm.szm.sk