SILICA 2005
[Dlhšie, než sme mysleli]

DLHŠIE, NEŽ SME SI MYSLELI

       Minulý rok sme sa úplne nadšení vrátili z potúliek po plešiveckej planine a tak, keď som sa zasa raz prehľadával horou máp, zrak mi padol na inú planinu - Silickú, ozdobenú silickou ľadnicou, dievčenskou skalou a radou orindžáckych vysielačov. Andrea bola okamžite za, len po skúsenostiach z plešivca sme sa rozhodli, že prejsť 25km raz za život stačí. Silica vyzerala oveľa priateľskejšie, výstup na planinu je tam totiž súčasťou príjazdovej cesty do obce, takže sme nálakali na túru aj Paľa. Doslovne som mu povedal: "Pohodička, je to podľa mapy chabých pätnásť kilákov, výstup urobíme prakticky autom."
Súhlasil, je taký doverčivý ;)

        Červená toyota opustila Košice v plnej posádke so spozdením necelej hodinky. Hodinku a niečo trval aj presun popod hrdú Turňu, cez preserpentínovanú Sorošku a popri výstavne krásnej Krásnej horke. Silica je dedinka plná zdraviacich, slušných ľudi, pekne zreštaurovanej červenej striekačky z roku tisícosemstoniečo a kostolom s kruhovou stenou okolo. Pred kostolom sme zahli doľava a po chviľke zaparkovali naproti rázcestníku červenej, modrej a zelenej, pri dome jedných z tých milých ľudí: "Kľudne môžete tu parkovať, dáme pozor. Odkiaľ ste?"
Vymenili sme si pár viet a potom už sa nám nechcelo prekonávať jazykové bariéry. Najmä zvláštne použité spojky niekedy komicky menili význam nepresných viet.

        Vyrazili sme teda optimisticky, popri dvoch cintorínoch, po modrej na planinu. Nesklamala. Do širokého a mierne zvlneného priestranstva lúk a polí sa vláčnymi oblúkmi zarezávajú hnedé poľné cesty. Lemované boli kvetami rôznych farieb. Červené maky svojimi výraznými skupinkami prenikali až do klasov na poli. Keď zafúkal vietor, pole sa premenilo na svetlozelené more, po ktorom behali sem a tam steblové vlny a vytvárali úžasné vzory. Na lúkach sa naše topánky odierali o malé vystúple biele kamene, ktorými bola zem posiata. Z diaľky sme počuli zvonce nejakého stáda. Opantával som sa tou krásou, občas niečo natočil. Planina mi dávala pocit slobody, krásy a uvolnenia. Kráčali sme za modrým pruhom medzi bielymi a Alex dupotala ako koník tryskom sem a tam. Pri našej druhej zastávke sa spoza zaoblenej lúky vynorili majiteľky tých romantických zvonov - kravy. Spolok prepadla panika. Čo teraz? Aj ja som sa zarazil. Prečo mám obavy? Pamätám sa, keď som s mojim otcom chodil okolo kráv len tak. Mal som o 15 rokov menej a on občas nejakú zahnal pokrikom, aby si veľmi nedovoľovala. Mama ich plašila potleskom. My sme teraz riešili vojenskú operáciu, ako sa dostať početnej nepriatelskej skupine nepozorovane do týla.

        Naložil som Alex na ruky, aby nemohla vyvolať medziskupinový incident svojou zvedavosťou a v tej chvíli nemiestnou priateľskosťou. Aj keď náhle prebudené pastierske inštinkty by nám možno ušetrili oblúkovú cestu pomedzi kriačky. Manéver sa obišiel bez straty na životoch a my sme pokračovali po stále menej často a viac "nenápadne" kreslených značiek.

        Bola to predzvesť situácie, ktorá nastala asi za pol hodinku, keď sme "už dosť dlho nevideli značku". Najedli sme sa a urobili poradu. Andrea navrhovala vrátiť sa späť po najbližšiu značku a skúsiť tentoraz nestratiť správnu cestu. Áno, obvykle sa to tak robí, ale keď ja sa nerád vraciam a navyše na krku sa mi hompáľalo GPS, mocný to navigačný tool, ktorého jediná skutočná úžitková hodnota je práve "nájdenie sa", keď človek ani za prasa nevie, kde je. Píp, píp, píp, ukázal som na mapu, kde sme. Trochu sme sa odchýlili od značky, ale nejaký úzky chodníček tu je. Neďaleko je vrchol kopca, z ktorého určite získame rozhľad a vrátime sa na značku. Dosť dikrátorsky som zavelil na presun na kopec. Píp, píp, píp, GPS natiahlo šípku priamo na kótu. Úzka cestička behom pár metrov spichľavela a za chvíľku som stál na minipasienku zoči voči trnistej hradbe. No podľa prístroja len 150 metrov od cieľa. Ešte aj vtedy bolo vrátiť sa stále dobrým nápadom, ale moja tvrdohlavosť a vedomie, že už len kúsok ma, ma hnalo pokračovať, veď to chvíľu vydržíme. stále optimistického Paľa a na môj spôsob uplatňovania demokracie naštvanú Andreu som donútil vnoriť sa do sado-tŕňomdorvaté-maso porastu. Je pravdou, že za päť minút som položil GPS na trigonometrický kameň, ale už ma nemal rád nikto. Možno aj preto, že na kopci sa žiadny orientačný výhľad nekonal a nás obkolesovali clekom zdravé, vysoké bučiny, podstlaté nepriechodnou húštinou. Bez okolkov ma zbavili navigačného velenia, ale prístroj mi ponechali, dôveru nemali voči nám obom. Tak som aspoň mohol Paľove pochybné buzolové čáry-máry kontrolovať profesionálnou výbavou!

        Za polhodinu ďalšieho predierania sa nakoniec našiel cestu a slávu za mnou predpripravené víťazstvo zožal sám - krutý osud tých, čo naštartujú dobré veci ;) Potom už sme šli po značke, občasne usmerňujúc dvojicu cyklistov, ktorí nás vždy súťaživo predbehli, aby vzápätí prehliadli maskované značky na bokoch maličkých kameňov. Potom bezradne postávali na nesprávnych odbočkách a naše pískanie pre nich znamenalo návrat do značkovanej reality.

        Stretli sme obrovské mravenisko, živý kopec siahajúci nám takmer k pásu signalizoval maximálny frmol malých hmyzíkov po cestičke už sto metrov vopred. Alex poskakovala ako keby zem bola horúca - mravce štípu. Stretli sme aj Paľovho kolegu z práce s celou rodinkou a tak nebol v lese jediným programátorom - prekvapivo. Onedlho už naše nohy odkrajovali zo svahu vedúceho na dievčenskú skalu. Na chlapské sklamanie tam žiadne dievčatá neboli, posledné si odviedol ten jeho kolega - boli to totiž jeho dcéry ;)

        Po uzretí výhľadu všetci zabudli na dievčatá. Veľkolepá panoráma začínajúca Krásnou horkou napravo a zakončená učupenou Rožňavou dávala pocit pohľadu z lietadla. Krajinu križoval nákladný vlak od východu a Paľo si určite spomenul na svoje TT modely z detstva. Trochu sme sa poopaľovali, založili geocache, nepoviem kde ;) a pobrali sa ďalej.

        Krátko po opustení veľasľubnej skaly, moje GPS ukazovalo, že sme už tých predpočítaných 15km minuli a sme asi v dvoch tretinách trasy. Podarilo sa mi to ututlať ešte asi 5 km za pomoci slovných hier a "hádaj, na čo myslím". No potom už všetci mysleli na to, že ideme nejako dlho a tajomstvo skutočnej dĺžky dnešnej trasy sa prezradilo. Ak vynechám komentáre mojich plánovacích schopností, lebo koho by zaujímal katalóg nadávok lorda Nortona, vyrovnali sa s tým celkom fajn, aj keď Paľo strácal chuť do rozhovoru. Spoznali sme to najmä vtedy, keď sa nesnažil v chlapský prospech premeniť bezradnosť dvoch českých, veľmi "krátko" oblečených deväťnástok. Zhodili spacákmi naložené batohy a hľadali na mape vyznačenú studňu. Podľa GPS som skalopevne tvrdil, že studňa je o kilometer ďalej, ale ich feministická hrdosť hájila názor, že je tu niekde schovaná. Nechali sme ich teda v tomto presvedčení a o 5minút po pravej strane minuli studňu ležiacu takmer na ceste a krytú viac ako luxusným, veľk ým dreveným a hlavne neprehliadnuteľným altánom. No, ak sa z nedostatku vody nezbláznili a neskočili zo skaly, podľa jej mena možno práve na to určenej, tak tam hľadajú dodnes. Hrdé na svoju nezávislosť.

        Niekde medzi studňou a ďalšimi poliami, začal náš turistický pudlík pripomínať zbitého vlka hodinu pred uhynutím. Alex prikrčila krk a začala krívať na prednú packu. Uľútostilo sa mi jej a tak sa ocitla v mojom náručí. Bolo mi podozrivé, že sa odrazu tvári tak nadšene, ale povedal som si, že si to iba nahováram. No môj odhad sa potvrdil vtedy, keď v priebehu najbližšej prestávky som do vzduchu hodil paličku a náš psík vyskočil meter do výšky a začal pobehovať ako keby nič. Na svoje herecké schopnosti si zasa spomenula za pár kilometrov. Už nenaletím. Keď to zistila aj ona, krívať prestala.

        Začal Paľo. Nás s Andreou už tiež boleli chodidlá a GPS viedlo spolok ku  dvadsiatemu kilometru. Spoločným povzbudzovaním a očarení nádherným západom slnka sme šťastne dorazili až k autu. Majiteľku parkovacieho miesta sme šokli odpoveďou, ktorou trasou sme išli a ocenila náš výkon. Hrdí na utrápených 22,5 kilometra sme dorazili posledné zásoby vody a nalodili sa do auta. Alex padla do tašky ako zabitá a zaspala skôr ako Paľo naštartoval. Chceli sme našu veľko- či skor dlho-výpravu zakončiť večerou v našom obľúbenom motoreste Pod hradom (presnejšie pod Turňou), ale už sme prišli neskoro. Pizza to istila, kolená boleli ešte dva dni, ale krásny zážitok z rozľahlej krásy planiny mám v sebe doteraz.

Dovetok:
Dva dni pred tým sme stihli kvôli blízkej geocache navštíviť aj Silickú ľadnicu. Na poludnie sparného dňa sme zostúpili po strmých schodíkoch dole a zmena teploty bola pôsobivá, no a repelent nevyhnutný. Roj komárov nás čoskoro hnal zasa hore, do 30stupňovej reality. No páčilo sa nám aj tam.
 
 
 
 
 
 
 

napísal: Filip

 
 
 
 
 
 
  

www.utsm.szm.sk